emoční inteligence

Pro pochopení strachu…

Strach...

Strach z budoucnosti, strach z lidí, strach z mluvení před publikem, strach ze ztráty zaměstnání. ze ztráty partnera, ze samoty, z utrpení, ze smrti, z chudoby. Strach ze strachu. Prostě  STRACH.  Pociťujeme jej na těle. Třes rukou, brady, stažení hrdla, pocení, agrese nebo vyjevená grimasa v obličeji… A další různorodé způsoby. Však to znáš! 

strach

Jde však vždy o  jednu jedinou vibraci STRACHU s různými reakcemi na různých tělech. A podobné je to s dalšími emocemi – třeba s RADOSTÍ. Když se na ni naladíš, zalomcuje s tvým hrudníkem či bradou a odhalí zuby a někomu jinému zas roztřese břicho.

DEN 1

Úkol (celodenní). Dnes se koncentruj na to, jak druzí lidé prožívají  radost.  Doma, na zastávce autobusu, v práci nebo v kavárně. Vnímej mimiku obličeje, když se smějí, pozoruj gesta rukou nebo smích. Pozoruj jak se radost projevuje na jejich tělech. Pokud zrovna nejsi mezi lidmi, můžeš si pustit film a pozorovat projevy radosti na tělech filmových hrdinů.

Co jsi vypozoroval? Jsou lidé, u kterých se radost na těle projevuje v zásadě stejně? Jsou lidé, u kterých se radost projevuje zcela rozdílně než u ostatních? Jak se radost projevuje na tvém těle? A jak se na něm projevuje strach?

Myslíš, že existují lidé, na jejichž těle se nikdy neprojevila radost? Myslíš, že existují lidé, na jejichž těle se nikdy neprojevil strach?

Proč si  tedy myslíš, že jsi v tom, že občas cítíš strach nějakým způsobem jiný či výjimečný?

DEN 2

Úkol (20 minut). Vyjmenuj tři osoby, ke kterým v jakémsi smyslu vzhlížíš? (v případě potřeby si zapiš jejich jména).

Pokud jsou na internetu dostupné jejich fotografie, tak si vyhledej, pokud si s nimi v kontaktu, tak na ně zaměř pozornost nebo si jejich těla pouze představ. Nyní si u svých idolů představ reakce těla na různé emoce:

Jak vypadají jejich těla, když se na nich projevuje radost? Jak vypadají jejich těla, když se cítí zahanbeně? A jak vypadají, když skutečně pociťují strach? Jak by vypadala jejich těla, kdyby se na nich projevoval strach stejným způsobem jako u tebe?

Emotional inteligence
Fear
Fear

Neexistuje světový idol, guru, vůdce, který by neměl zkušenost s projevem strachu na těle. Souhlasíš?  

V čem je tedy zásadní rozdíl mezi tebou a lidmi, ke kterým vzhlížíš, nebo těmi, co vypadají, že se nebojí? V následné reakci. 

Možná tito lidé reagují na strach úplně jiným způsobem než ty. 

  • Možná jej tolik neživí svou pozorností a nerozvíjejí hororové fantazie.
  • Možná mu nepřikládají takový význam, aby měl zásadní vliv na rozhodování v dané chvíli. 
  • Možná s ním nebojují ani jeho projev nikterak nepotlačují. 
  • Možná od jeho projevů na těle “neutíkají”. 
  • Možná jej nechají převalit přes svá těla jako letní bouři a ihned vrátí pozornost tomu, co je rozvíjí a skutečně zajímá.

Vibrace strachu tu byla, je a bude. Pokud pokorně přijmeš její projevy ve svém životě, pokud přestaneš bojovat s doprovodnými pocity a reakcemi těla a přijmeš je takové, jaké jsou, zřejmě se ti velmi uleví.

Kdo bych chtěl strávit celý život řešením svých strachů?

emoce

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *