Jak zhubnot

7 tipů, jak podpořit proces hubnutí aneb proč srny nedrží dietu

Milada.

Srna Milada se zastavila. Před jejími zraky se zjevila extra šťavnatá lodyha. A o pár metrů dál druhá. Má? Nemá? Její doporučená denní dávka kalorií, kterou do sebe dnes nacpala, se již blížila ke stům procentům. A to bylo teprve poledne. Do večera bez jídla nevydrží! Za zády se jí zjevila srna Kateřina.
„Také na tím přemýšlíš?“ šeptla Miladě do ucha.
„Jo“! Přiznala Milada. „Ta lodyha vypadá úžasně! Ale dle kalorických tabulek to bude další 300 KJ!“
„Na druhé straně, do sebe dostaneš cca 30 mg vápníku a 500 mg vlákniny, namítla Kateřina. A to nemluvím o vysokém procentu vody! Víš, že bys měla alespoň 2 litry denně?“
„Jasně že vím!“ odfrkla Milada, „S tím jsem v pohodě, už jsem dnes vypila litr v lesním potůčku.“
„Ty hele,“ naklonila se Milada spiklenecky ke Kateřině. „Už jsi slyšela o těch omega – 3 mastných kyselinách?“
„Ne! Povídej“ vykulila oči Kateřina.
„Tak si to představ! spustila Milada.“ Omega – 3 mastné kyseliny mírní chuť k jídlu, zrychlují metabolismus a podrž se – většina studií udává i zvýšený nárůst svalové hmoty!“
Milada se zálibně zahleděla na svůj zadeček a vzápětí na jelena Karla, který se pásl o tři buky vedle. „Myslíš, že bych se mu líbila?“
„Jako s se zvýšeným nárůstem svalové hmoty?“
„Jo, jo!“ Přitakala Milada.
„Nevím,“ řekla opatrně Kateřina. „Karel není zrovna můj typ…“
Lhala. Ve skutečnosti na Karla myslela pokaždé, když uléhala večer do křoví.
„Ty, Milád, a kde se dají ty mastné… ty omega – 3 mastné kyseliny sehnat?“
„No vozí je zahraničí, víš…, jsou z v rybím tuku,“
„Ryby.. fuj!“ zajíkla se Kateřina. „To my, srny, přece nejíme“
„Hmm…,“ ušklíbla se srna Milada a opět se vábně zahleděla na Karla.
¨Zvýšený nárůst svalové hmoty je nárůst svalové hmoty, je mi jedno jak..“
A Milada si opatrně nakročila doprava, napnula ladný krk, dobře si vědoma svých předností a očkem sledovala Karla, jestli se dívá.

Srny a my,

Srny se takto samozřejmě mohou chovat. Ale maximálně v naší fantazii, filmu nebo pohádce. Ve skutečnosti neřeší, co jedí nebo kdy to jedí. Mají své přirozené instinkty. Buď se do lodyhy  zakousnou, nebo jdou o paseku dál. Nepřemýšlejí nad tím, nepřejídají se, a tak logicky nedrží ani dietu. 

Srny prostě jedí. Tečka.

Je snad špatně, že my lidé to máme jinak! Ne. Jen to prostě máme jinak! To však neznamená, že bychom to nemohli mít přirozené, bez námahy jako srny. Jenže pokud to tak zrovna není, nebo to tak momentálně nechceme, vymýšlíme tipy a triky, jak se svým vztahem k jídlu vyrovnat. 

7 tipů pro podporu tvých hubnoucích snah.​

 1. DEN CHUTI.

Dnes si to maximálně vychutnej, ať už jíš COKOLIV. Zdravé – nezdravé. Kalorické – nízkokalorické. Soustřeď se pouze na vnímání chuti. Pokud si chceš JAKÉKOLIV jídlo maximálně vychutnat, pravděpodobně u toho nemůžeš číst noviny, sledovat seriál, tedy provádět multitasking. Dopřej si plně vnímat chuť! Pokud tě u jídla cokoliv vyruší, přestaň jist, a k jídlu se vrať, teprve až mu budeš moci opět plně věnovat pozornost. Raději to zkus poprvé o víkendu, nebo v klidu u večeře, ale není to podmínka. Jaké to bylo? Kolik jsi toho oproti jiným dnům snědl/a? Užil/a sis to?

2. DEN ŽVÝKACÍ. 

Dnes zpomal. Zpomal a žvýkej pomalu jako srna. Ne, nedělám si legraci. Každé jídlo pečlivě rozžvýkej. I srna žvýká pomalu. A má to svůj hluboký význam. Šetříš tím své trávicí orgány a určitě najdeš i spoustu článků o tom, jak podstatný vliv to má na tvůj zdravotní stav a hubnutí. Potravu rozžvýkej samozřejmě do té míry, která je ti příjemná. Můžeš kombinovat s vnímáním chuti. Opět si uvědom, kolik jsi toho dnes oproti jiným dnům snědl/a. Méně? Více? Jak si se cítil/a?

3. NESMÍM & NEJÍM.

Přestaň si říkat – toto NESMÍM jíst, protože… (bych ztloustnul, je to nezdravé, apod.). Raději si řekni. Toto nyní NEJÍM, ale pokud na to dostanu extrémně velkou chuť, tak si to bez pocitu viny dám. Po měsíci to vyhodnoť. Jak často sis dal jídlo, o kterém si řekl, že bys jej neměl jíst?

4. POCIT VINY.

Ať už se stane cokoliv, neobviňuj se, že jsi selhal/a. Pokud jsi se neovládl a právě vyjedl cukrárnu, uvědom si, že jsi spoustě lidem pomohl jíst zdravě, protože na ně už nezbylo. Nemohl jsi jednat jinak a místo sebetrýznění se raději odměň – třeba pohybem. Baví tě tanec? Fotbal? Jiný sport? Co kdybys ho hned zítra zařadil do svého denního programu?

5. PŘI STARTU SI ZJEDNODUŠ ŽIVOT.

Pokus se to zařídit tak, aby ti nové stravovací návyky nadměrně nezatěžovaly přípravou. Stačí první měsíc, než se ti nové změny dostanou do krve. Příklad. Nakup si jednorázové nádobí, abys jej nemusel umývat. Kupuj si hotová zdravá jídla.

6. MiNI-CÍLE.

Velké cíle by mohly časem „zabít“ tvoji motivaci nebo vyvolat „jojo“ efekt. Zkus se raději soustředit na to, čeho dosáhneš zítra, za týden. Preferuj aktivity, které ti jdou a které jsou pro tebe přirozené. Neboj, i tak dojdeš do cíle. Ale s větší radostí a pohodou. Příklad. Pokud jsou pro tebe zdravá/nízkokalorická jídla strašákem, zkus nejprve pouze jedno zdravé/nízkokalorické jídlo denně. Až po týdnu přidávej. Jaký to na tebe mělo vliv?

7. NEZAPOMEŇ NA RADOST.

Buď uvolněný/á připravený/á občas hřešit, Pokud už se stane, že se neovládneš a slupneš smetanový dort, užij si to! Předem si však raději vyjasni, co pro tebe znamená slůvko OBČAS.

Závěrem.

Jakou dietu a jaký druh potravin? Tak to už je na tobě. Setkáš se se spoustou názorů,  co je dobré a co ne, ale pro tebe je důležité, že jsi našel/a svůj styl a že ti funguje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *